خانه ¦ رزومه ¦ مقالات و کتب ¦ فایل های آموزشی ¦ وبلاگ ریاضی ¦ وبلاگ معلمی ¦ وبلاگ ادبی

۱۱ مهر ۱۳۸٥ -- چند نکته + پاسخ شباهت‌ها و تفاوت‌های نظريه فازی و نظريه احتمال...

* با تشکر از رامین عزیز به خاطر نظرات‌اش در بخش پیام‌ها و همچنین آف‌هایی که در مسنجر برایم گذاشت اصلاحاتی در متن انجام دادم و اصولاً خاصیت وبلاگ‌نویسی و مقاله‌نویسی همین است که اطلاعات خود را عرضه کنید تا در فضای بحث پدید آمده نتایجی در جهت افزایش یا اصلاح اطلاعات خود بدست آورید. 
* ناگفته پیداست که در حال تغییر قالب برای کاهش زمان Load شدن وبلاگ هستم. انشالله کار که تمام شد لینک‌های دوستان رو به جای اول خود بازمی‌گردانیم...
* گویا Rank وبلاگ ما از ۳ به ۴ ارتقاء قطعی یافت و البته Rank وبلاگ میلاد نوشته‌های من (وبلاگ ادبی‌ام) از ۲ به ۳... عرض تشکر دارم از دوستانی که در این مدت وبلاگ ریاضیات زیباست را همراهی کردند و امیدوارم وبلاگ و صاحب‌وبلاگ هر دو بتوانند در جهت گسترش ریاضیات حرکت‌های مثبتی را انجام دهند.
* خدا پدر مخترع مانیتورهای LCD رو بیامرزه. امشب یکی‌شو خریدم و چشمان دوخته شده به این صفحه ۱۷ اینچ رو از کوری مزمن نجات دادم... (توضیحات: یه مانیتور خریدم ! نه یه مخترع!) امیدوارم کار طراحی انیمیشن‌های آموزشی ریاضی با خرید این LCD سرعت بگیرد.
آیا کسی از دوستان کتاب یا مرجع مناسبی برای برنامه‌نویسی در FLASH یا SWISH می‌شناسد؟

***

اگر در وهله اول بخواهم به بیان شباهت ها و اشتراکات نظریه فازی و نظریه احتمال بپردازم باید بگویم که : «هم نظریه فازی و هم نظریه احتمال، برای بررسی پدیده‌هایی به کار می‌روند که شامل عدم قطعیت و نبود اطمینان در مورد جواب است.»

اما... عدم قطعیتی که در نظریه احتمال رخ می‌ده، ناشی از عدم قطیعت آماری است و به پیشامدهای تصادفی ارتباط پیدا می‌کند.

مثلاً فکر کنید که اولین نفری هستید که می‌خواهید آزمایش پرتاب سکه رو انجام بدید. برای شما بدیهی است که نتیجه کار یا شیر است یا خط و با انجام آزمایش به دفعات بسیار زیاد، متوجه می‌شوید که احتمال هر دو طرف یکسان و ۵۰٪ است.
(اگر بخواهم دقیق‌تر صحبت کنم باید بگویم که بعد از انجام آزمایش در دفعات بسیار زیاد، به عدد ۲/۱ نزدیک می‌شویم! و در ضمن این آزمایش مربوط به یک پخش خاص است و قطعا خودتان می‌توانید در پخش پواسون یا پخش گاما و ... موارد را مشابهاً پیش‌بینی کنید)

و اما... عدم قطعیتی که در نظریه مجموعه‌های فازی رخ می‌ده، ناشی از عدم قطعیت در قضاوت‌های انسانی است.

یعنی اینجا دیگه برای ما بدیهی نیست که جواب نهایی ما شیر است یا خط و جواب ما به جای تغییر بین دو مقدار ۰ و ۱ (مثلاً شیر یا خط) در یک بازه به گستردگی [۱و۰] تغییر می‌کند و می‌تواند تمام مقادیر موجود در این بازه بسته را بگیرد.

مثلاً:

یک تپه شن رو در نظر بگیرید. به آن یک «کپه شن» می‌گوییم. یک دانه از آن را برمی‌داریم و در گوشه‌ای می‌گذاریم. به آن یک دانه هیچ‌کس «کپه شن» نمی‌گوید... سپس دانه دیگری برمی‌داریم و کنار قبلی می‌گذاریم. باز هم این دو دانه را کسی «کپه شن» خطاب نمی‌کند... این کار را ادامه می دهیم...
وقتی کار تمام می‌شود اگر به حاصل کار نگاه کنیم کپه شن قبلی از بین رفته و در طرف دیگر یک «کپه شن» پدید آمده است اما هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که با برداشتن کدامین دانه و قرار دادن آن در محل جدید، کپه شن قبلی از رسمیت افتاد و کپه شن جدید به رسمیت شناخته شد و نام «کپه» به آن اطلاق شد!!

نظریه مجموعه‌های فازی به دلیل تقریب بسیار خوبی که از پدیده‌های طبیعی اطراف ما ارائه می‌کند روزبروز کاربردهای وسیع‌تری می‌یابد...
وقتی پرفسور لطفی عسگرزاده این نظریه را در آمریکا ارائه کرد ماه‌ها طول کشید تا طرفداران نظریه فازی دولت را متقاعد به استفاده از آن کردند، در حالیکه در همان زمان ژاپنی‌ها با بکارگیری این نظریه در صنعت، درآمد بسیار عظیمی را از صادرات محصولات فازی خود بدست آوردند.
بقول یکی از اساتید، ژاپنی‌ها اگرچه ممکنست خلاقیت بالایی در ابداع نظریات جدید نداشته باشند اما سیمیولاتورهای خوبی هستند و فوری یک نظریه را به کاربرد آن نزدیک می‌کنند و از آن بهره و منفعت مادی می‌برند...
یکی از دوستان کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه شریف می‌گفتند: الان از بچه‌های مهندس ایرانی که برای ادامه تحصیل به خارج می‌روند تقریباً این انتظار دارد همه‌گیر می‌شود که در زمینه نظریه فازی تحقیق کنند و یا لااقل از نظریه فازی چیزی بدانند (بدلیل ارائه این نظریه توسط یک ایرانی)

................گذشته از حواشی.......

در یادداشت بعدی در مورد احتمال فازی خواهم نوشت که ترکیب بسیار زیبا و در عین حال ساده نظریه احتمال و نظریه فازی است!
آیا با این توصیفاتی که آوردم می‌تونید حدس بزنید که این دو نظریه چگونه می‌توانند با هم ترکیب شوند؟....

پيام هاي ديگران ()                                                  نوشته میلاد افشین منش | Milad Afshin Maneshکلیه حقوق این وبلاگ محفوظ و متعلق به میلاد افشین منش است