خانه ¦ رزومه ¦ مقالات و کتب ¦ فایل های آموزشی ¦ وبلاگ ریاضی ¦ وبلاگ معلمی ¦ وبلاگ ادبی

۱٤ اسفند ۱۳۸٥ -- پاسخ به سوالات قبلی!

خوب!  حال و احوال؟
راستی سلام!

دو کار را انشالله تا قبل از عید انجام می‌دهم. ۱ پاسخ به سوالات پست قبل (که در همین پست انجام می‌شود) و ۲- اتمام مطلب احتمال فازی که در پست بعدی انشالله به انجام خواهد رسید.

پس بخوانید جواب مساله را و مقایسه کنید با نتیجه بدست آمده توسط خودتان!

۱) باید از جعبه‌ای که روی برچسب آن نوشته شده مشکی-طوسی یک جفت بردارید. اگر رنگش مشکی بود چون برچسب تمام جعبه‌ها اشتباه است پس این جعبه مشکی-مشکی است و جعبه‌ای که مشکی-مشکی است حتماً طوسی-طوسی است و جعبه‌ای که طوسی-طوسی است حتماً مشکی-طوسی است. (چرا؟  کمی فکر کنید!! راهنمایی: اگر غیر از این باشد فرض مساله که گفته برچسب تمام جعبه‌ها نادرست است غلط درمی‌آید.)

۲) حاصلضرب سن پسران این معلم برابر با ۷۲ است. پس معلوم است که باید اعدادی طبیعی را در نظر بگیریم که حاصلضرب آن‌ها برابر با ۷۲ باشد.

این اعداد می‌توانند سه‌تایی‌های زیر باشند:

۱          ۱          ۷۲
۱          ۲          ۳۶
۱          ۳          ۲۴

و ...

اما حاصل‌جمع این اعداد برابر با پلاک منزل این معلم شده است. آمارگیر وقتی به پلاک مراجعه می‌کند می‌گوید: باز هم راهنمایی کنید!

این نشان می‌دهد که در سه تایی‌های بالا بیش از یک ردیف را می‌توان پیدا کرد که مجموع اعدادشان با هم یکسان شود. (که همان پلاک منزل آن معلم است) و به همین دلیل آمارگیر نتوانسته با دیدن پلاک جواب را اعلام کند.

با نوشتن تمام سه‌تایی‌ها و یافتن مجموع هر ردیف می‌بینیم که دو ردیف به شکل کلی زیر در آنها وجود دارد که مجموع اعدادشان با هم یکسان است:

×          ×          ؛
*          ~          ~

یعنی در یکی از ردیف‌ها (ردیف اول) دو عدد کوچکتر با هم برابرند و یک عدد بزرگتر از دو عدد دیگر داریم و در ردیف دیگر (ردیف دوم) دو عدد بزرگتر با هم برابرند و یک عدد کوچکتر از آن دو عدد داریم.

وقتی معلم می‌گوید: اسم پسر بزرگم وحید است معلومست که او دارای یک پسر بزرگ است. پس معلومست که ما فقط با حالت رخ داده در ردیف اول روبرو هستیم.

از اینجا جواب مساله به دست می‌آید.....

خوب! چطور بود؟ (حالا شما ردیف‌های مورد نظر را در مساله بالایی بیابید)

پيام هاي ديگران ()                                                  نوشته میلاد افشین منش | Milad Afshin Maneshکلیه حقوق این وبلاگ محفوظ و متعلق به میلاد افشین منش است