خانه ¦ رزومه ¦ مقالات و کتب ¦ فایل های آموزشی ¦ وبلاگ ریاضی ¦ وبلاگ معلمی ¦ وبلاگ ادبی

٢٠ بهمن ۱۳۸۳ -- يه پيغام موقت...!!!

در متن قبلي، يكي از بازديدكنندگان وبلاگم، كه با نام «فاطمه» پيام گذاشته بودند، جملاتي انتقادي را نوشته بودند، كه مرا به صرافت اين انداخت تا ديدگاه خودم را نسبت به رياضيات مطرح كنم.

اول از همه بايد بگويم كه اگرچه من علاقه‌مند به رياضيات بوده و در اين راه كوشش‌هايي در حد توانم دارم، اما نظرم نسبت به رياضيات – و نه فقط رياضي كه ساير علوم- برگرفته شده از نظر زيبای حضرت امام(ره) است.

ايشان مي‌فرمودند: (قريب به جملات ايشان)

«اسلام به اين علوم طبيعي نظر استقلالي ندارد. اينها يك برگ از عالم است و آن هم يك برگ از همه نازكتر... اسلام مي‌خواهد اينها را در جهت رسيدن به آن هدف اصلي قرار دهد»

فكر مي‌كنم اين جمله از حضرت آيت‌الله حسن حسن‌زاده آملي كه استاد هندسه و عرفان هستند و صاحب معرفتي تام مي‌باشند را در الهي‌نامه ايشان خوانده باشيد كه مي‌فرمايند:

«الهي! واي بر من اگر دانشم رهزن‌ام شود و كتابم حجابم»

و بايد بدانيد كه اين حرف از جانب كسي مطرح شده كه استاد مسلم هندسه است و اين جمله از ايشان نقل شده است كه «اگر علم آتشي باشد، من در ميان آن آتش خواهم نشست» ولي دلبستگي تام او به علوم الهي، حوزه فعاليتش را در علوم معرفتي، قرار داده است. چنانكه در الهي‌نامه ايشان آمده است:

«الهي! حسن را با عروس اقليدس چه كار، با عروس قرآنش بدار»

به هر حال، ما نظربازي‌ها با رياضيات داريم و خواهيم داشت، لكن...

در نظربازي ما بي‌خبران حيرانند           من چنين‌ام كه نمودم، دگر ايشان دانند

 ***

بگذريم...

امروز قطعاتي از موسيقي كلاسيك، با اجراي اركستر فيلارمونيك* برلين رو گوش مي‌دادم. با رهبري هربرت فون كارايان (رهبر اركستر فقيد آلماني)

اسم نوار، برگزيده آثار موسيقي كلاسيك است. پيشنهاد مي‌كنم حتماً قطعات اين نوار رو گوش بديد. بخصوص قطعات موتسارت و نيكولاي كورساكف؛ همينطور قطعات ريچارد واگنر، جك آفن‌باخ و پيتر چايكوفسكي (آهنگساز معروف روسي سالهای ۱۸۴۰ تا ۱۸۹۳و سازنده قطعات مشهور باله‌ي درياچه قو)...

(اگر به موسيقي كلاسيك عادت نداريد مي‌تونيد آلبوم «قلب‌هاي طلايي» يا «كاج نقره‌اي» از ريچارد كلايدرمن رو گوش كنيد. بخصوص قطعه Fur Elize از بتهوون كه كلايدرمن با پيانو اجرا كرده است!)

...

آيا شده تابحال زندگي يك انسان بزرگ را مطالعه كرده باشيد و بعد از پايان كتاب، به فكر تغيير در زندگي خود و روزمرگي‌هايتان بيفتيد و بخواهيد تا از امور دست و پاگير و مسائل مبتذل و پوچ رها شويد؟

دقيقاً مشابه همين احساس و حتي بيشتر را مي‌توانيد از گوش دادن به برخي آثار كلاسيك، (مخصوصاً سمفوني‌هاي 5 و 9 بتهوون) بدست بياريد...

بيخود نيست كه اين جمله زيبا از انيشتن به يادگار مونده كه مي‌گفت: «انسان وقتي قطعات موسيقي باخ رو گوش مي‌كند، احساس مي‌كند كه با خداوند در حال نيايش است!»

----------

* اركسترهاي فيلارمونيك، اركسترهايي هستند كه به جاي درآمد مستقيم دولتي، درآمد مردمي دارند. يعني مردم و دوستداران موسيقي آن شهر هزينه‌هاي اين اركسترها را از طريق شماره حساب بانكي‌اي كه وجود دارد و يا ... تأمين مي‌كنند. معروفترين اين اركسترها ، فيلارمونيك برلين و فيلارمونيك لندن است...و تا آنجايي كه من شنيدم قبل از انقلاب، در ايران هم اركستر فيلارمونيك وجود داشته!

پيام هاي ديگران ()                                                  نوشته میلاد افشین منش | Milad Afshin Maneshکلیه حقوق این وبلاگ محفوظ و متعلق به میلاد افشین منش است