خانه ¦ رزومه ¦ مقالات و کتب ¦ فایل های آموزشی ¦ وبلاگ ریاضی ¦ وبلاگ معلمی ¦ وبلاگ ادبی

۱٠ آبان ۱۳۸٤ -- دهه رياضيات!

بالاخره با همکاری دوستان توانستیم برای گرامیداشت دهه ریاضیات، فعالیت کوچکی را در دانشکده انجام دهیم و آن «دعوت از آقای دکتر مقدسی - استاد محترم دانشگاه صنعتی شریف» جهت ایراد سخنرانی در مورد «مسائل معکوس - Inverse Problems» بود که این دعوت، با کمکهای صمیمانه آقای آرش فهیم -دانشجوی دکترای دانشگاه صنعتی شریف- انجام شد.

بعد از سخنرانی ایشان، دانشجویان در مراسم افطاری انجمن علمی که تقریباً هرساله برگزار می شود (و امسال نیز با همکاری شورای صنفی دانشکده برگزار شد)، شرکت کردند.

از دیگر برنامه های دهه ریاضیات، مراسم سخنرانی، افطار و معرفی فعالیتهای سابق انجمن ریاضی ایران و اجرای موسیقی سنتی و میزگرد در مورد عمومی کردن ریاضیات بود که دیشب - دوشنبه 9 آبان- در ساختمان جدید انجمن ریاضی ایران برگزار شد و در طی آن ساختمان انجمن بطور رسمی افتتاح و فعالیت در آن آغاز شد.

نکته جالب توجه آنکه برخلاف عادات مرسوم در ایران، این مراسم راس ساعت مقرر - ساعت 17- بدون تاخیر آغاز شد.

در کل، سخنرانی آقای دکتر ارسلان شادمان (که استاد دانشکده ریاضی دانشگاه تهران هستند) جذابتر از سایر سخنرانی ها بود. ایشان درمورد فروریختن «دیوار میان ریاضیات محض و کاربردی» صحبت کردند و توجه ریاضیدانها را به مطالعه سایر علوم از جمله ادبیات و هنر و مدیریت و اقتصاد جلب کردند.

آقای دکتر شادمان، ضمن انتقاد از شیوه تدریس «مبانی ریاضیات»، ریاضیات را دانشی معرفی کردند که جنبه هنری (خلاقیت) آن بر جنبه علمی آن غلبه دارد.

همچنین سخنرانی نسبتا طولانی آقای دکتر آرش رستگار در مورد مبانی زیباشناحتی ریاضیات، حاوی نکات قابل توجهی بود. (ایشان استاد دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی شریف هستند - احتمالا می دانید که او در دوره دکترای، شاگرد «اندرو وایلز» بود. یعنی شاگرد کسی که «قضیه آخر فرما» را ثابت کرده است.)

بزودی گزارش خلاصه ای از مراسم را در اینجا (بصورت فایل PDF) می آورم که می‌توانید آن را بخوانید.

دهه ریاضیات بر تمام تلاشگران عرصه گسترش و عمومی کردن ریاضیات مبارک باد.

پيام هاي ديگران ()                                                  نوشته میلاد افشین منش | Milad Afshin Maneshکلیه حقوق این وبلاگ محفوظ و متعلق به میلاد افشین منش است