خانه ¦ رزومه ¦ مقالات و کتب ¦ فایل های آموزشی ¦ وبلاگ ریاضی ¦ وبلاگ معلمی ¦ وبلاگ ادبی

٢۸ آذر ۱۳۸٤ -- آموزش رياضی...! ويراست اول!

زندگی ما در فضای حقيقی است! اعمال‌مان نيز و رفتارمان هم!
ما در اين حصار واقعيت، قوانين رياضيات را در موقعيت‌های حقيقی - دانسته يا ندانسته - بکار می‌بريم.
اما...
چرا برخی از ما معلمان رياضي، با انبوهی از توهمات ساخته‌ی ذهن خويش می‌کوشيم تا دنيای واقعی رياضيات را در موقعيت‌های غير واقعی و تصنعی جلوه‌گر کنيم؟؟ چرا قوانين رياضيات را به فضای سور-رئال می‌کشيم که آخر سر نه خودمان متوجه ارتباط مبحث گفته شده با دنيای واقعی شويم و نه دانش‌آموزانمان؟؟ آيا ما از تدريس سور-رئال دستاورد بيشتری داشته‌ايم تا تدريس رئال ؟؟
گاهی تدريس‌هايمان به نحوی است که دانش‌آموزان به جای آنکه رياضيات را بصورت يک کل هماهنگ ببينند آن را بصورت اجزای از هم جدا شده و بی‌ارتباط با يکديگر، به دو مبحث حساب و هندسه تفکيک می‌کنند.
نمی‌گويم تدريسی که پيوسته با واقعيت‌های روزمره باشد آسان است و نمی‌گويم که رسيدن به سطح PUFM در تدريس، به آسانی حاصل می‌شود، اما يقين می‌دانم که چنين چيزی، دور از دسترس نيست.
معلمان رياضي چين که در مقايسه با همکاران امريکايی خود، توفيقات بيشتری داشته‌اند (با آنکه فقط دوره تربيت معلمی را گذرانده‌اند، حال آنکه معلمان رياضی امريکايی، اکثراً دارای تحصيلات آکادميک و دانشگاهی هستند)، لازمه‌ی يک تدريس موفق را چنين می‌دانند:  
۱- مطالعه‌ی دانشی که می‌خواهيم درس بدهیم.
۲- مطالعه‌ی دقيق کسی که به او درس می‌دهيم.

شگفتی دانش‌آموزان در هنگام گشودن دری از کاربردهای رياضی و تقارن‌های آن، در زندگی روزمره، مرا به اين جمله، سخت معتقد کرده است که:

معلمی که به هماهنگی‌های ِ رياضيات، نابيناست،
نمی‌تواند چشم دانش‌آموزانش را به چنين شگفتی‌هايی بگشايد.

-----------
پ.ن.: سطح PUFM : خلاصه شده Profound Understanding of Fundamental Mathematics است که به معنای «درک عمیق رياضيات بنيادی» است و در آموزش رياضی، به مفهوم استادی در رياضيات همراه با درک چگونه ارتباط برقرار کردن با دانش‌آموزان می‌باشد.

***

در مورد آزمون کارشناسی ارشد و منابع آن - که از ديد من يک مطلب حاشيه‌ای برای اين وبلاگ است - با توجه به پرسش‌های نسبتاً زياد دوستان، توضيحات تقريباً کاملی در رياضيات زيباست۲ آورده‌ام. اگر علاقمند بوديد، مطالعه کنيد!

***

ببخشيد که يه دو سه روزی بود که آپ نمی‌کردم!!... شديداً درگير فعاليت‌های کانون رياضيات مدرسه هستم + سرچ‌های فراوان در نت در مورد موضوعات رياضی و آموزش رياضی... لکن...

تو مپندار که خاموشی من
هست برهان فراموشی من

پيام هاي ديگران ()                                                  نوشته میلاد افشین منش | Milad Afshin Maneshکلیه حقوق این وبلاگ محفوظ و متعلق به میلاد افشین منش است