خانه ¦ رزومه ¦ مقالات و کتب ¦ فایل های آموزشی ¦ وبلاگ ریاضی ¦ وبلاگ معلمی ¦ وبلاگ ادبی

٩ فروردین ۱۳۸٥ -- انيميشن و رياضی + وفات ايزاک نيوتن

اين مطلب را در مورد
آموزش و پرورش غيرمتمرکز
بخوانيد و ديدگاه خود را بيان فرماييد!

نقش انيميشن‌ها در آموزش مفاهيم مجرد و بخصوص مفاهيم انتزاعی رياضی، غيرقابل انکار است. اهميت اين موضوع، خصوصاً آنجايی آشکار می‌شود که با کمبود وقت و امکانات لازم برای تمامی مخاطبان، روبرو هستيد.
در چنين شرايطی، يک انيميشن غنی و پرمفهوم، می‌تواند جای ساعت‌ها تدريس و انتقال مطلب را بگيرد و در ملموس کردن موضوع درسی برای مخاطبان شما، نقش عمده‌ای را بازی کند... 

اين انيميشنی است که برای قضيه فيثاغورس ساختم. ايده‌اش جديد نيست! اما کارش جديده! اميدوارم قابل مشاهده باشه!!
۴/۱۶ کيلو بايت بيشتر نيست! اما برای اينکه وبلاگ سريعتر لود بشه، اون انيميشنی که بالای وبلاگ بود رو برداشتم. (لوگوی وبلاگ)
برای اجرای مجدد روی دکمه Replay کليک کنيد.(تو سيستم خودم که کار کرد. حالا اگه می‌بينيد تو نت، دکمه Replay-اش کمی مشکل کليک‌کردن داره، يقه پرشين‌بلاگ رو بچسبيد که هيچی چيزش به آدم (=server) نرفته!!!!)

 

اگر ديده نشد، از اين لينک با گزينه Save target as آن را بگيريد:
https://www.sharemation.com/hafshinm/weblogation.swf

اگر تونستيد ببينيدش لطفا نظر خودتون رو هم بگيد! ممنونم!


امروز ۳۱ ماه مارچ مصادف است با سالروز وفات ايزاک نيوتن. همانکس که فيزيک و رياضی را عميقاً مديون خويش ساخته است. می‌خواهم اما نمی‌توانم از او سخن بگويم...
از «ايستاده بر دوش غولان» سخن گفتن دشوار است و از دستاوردهای گسترده او در علوم و تاثيرات آنها کلامی راندن، مقام و شآنی ديگر می‌خواهد که در اندازه و حد قلم اين حقير نيست. 
شايد تنها ذکر چند نکته از اين ابرمرد علم و دانش، در حوصله اين وبلاگ و اين سطور بگنجد که به همان‌ها نيز کفايت می‌کنم.

گويند نيوتن، از لفظ و واژه‌ی «خداوند» به سبب حفظ حرمت و تقدس اين واژه، بسيار کم استفاده می‌کرد و آن هنگام که نام «خداوند» را بر زبان می‌آورد، سکوت می‌کرد و لختی می‌انديشيد.

نيوتن درباره خود با فروتنی تمام می‌گفت: «من نمی‌دانم که به چشم مردمان روزگار چگونه خواهم آمد. اما در نظر خويش به کودکی می‌مانم که در ساحل بدنبال صدفی زيباتر و صاف‌تر می‌گردد، در حاليکه اقيانوس پهناور گيتی در مقابل او همچنان دست نخورده باقيست... اگر من توانسته‌ام مسافت بيشتری را نسبت به ديگران ببينم، بدان سبب است که بر دوش غولان ايستاده‌ام.»
و بدين گونه، در مقام تواضع، حق‌شناسی خود را نسبت به دانشمندان پيشين و آثار آنان، ابراز می‌کند.

الکساندر پاپ، شاعر انگليسی زبان مشهور، در دو بيت کوتاه زير، مقام و جايگاه عظيم نيوتن را در علم، بخوبی روشن کرده است:

Nature and Nature`s laws, lay hid in night
God said: let Newton be! and all was light

طبيعت و قوانين طبيعت در تاريکی مطلقی، فرو خفته بود
خداوند فرمود: نيوتن بوجود آيد...! و آنگاه همه چيز روشن گشت!

پيام هاي ديگران ()                                                  نوشته میلاد افشین منش | Milad Afshin Maneshکلیه حقوق این وبلاگ محفوظ و متعلق به میلاد افشین منش است