رياضيات و کوهنوردی...!!

يک سوالی مدتها ذهنم را درگير خودش کرده بود و آن اينکه: حدود وظيفه يک اصلاح‌گر اجتماعی و يا يک روشنفکر اجتماعی تا کجاست و او تا چه محدوده‌ای مسئوليت دارد و بايد وارد عمل شود؟ ... خودم به يکسری نتايج رسيده‌ام. اما دوست دارم نظرات دوستان، نتايج‌ام را کاملتر کند. ممکنست نظر خود را در اين زمينه، در اينجا مرقوم بفرماييد؟
متشکرم.

***

روز پنجشنبه ۴/۱۲/۸۴ موفق به شرکت در يک همايش بسيار جالب شدم و آن، همايش بزرگداشت خواجه نصيرالدين طوسی بود. به سبب علاقه و احترام بسيار زيادی که نسبت به خواجه دو عالم، صاحب عقل يازدهم، خواجه نصيرالدين طوسی داشته و دارم، برنامه های کانون رياضيات مدرسه و ساير برنامه ها رو تعطيل کردم و شرکت در اين همايش را از هر کار ديگر واجب تر دانستم. می تونيد توضيحات بيشتر راجع به اين همايش بهمراه تعدادی عکس را اينجا ببينيد.

&&&&&&

بالاخره خريدی که مدت‌ها پيش قصدش رو داشتم، به انجام رسيد:
يک دوربين ديجيتال Sony - Cyber Shot مدل T-7 که تو سايت سونی ، بهترين انتخاب ماه اعلام شده بود و باريک‌ترين دوربينی‌ست که تا حالا توليد شده. (اين‌هم توضيحاتش!) به اندازه‌ی 1GB هم براش حافظه خريدم که به اين زودی‌ها پر نشه!! (دقيقاً ۴۰۰۰۰۰ تومان - صفرها رو درست بشماريد! چهل هزار تومن نه، چهارصد هزار تومن!!! - برام آب خورد!!)
قصد دارم ايندفعه اگر کاربرد واضحی از رياضی رو تو جامعه ديدم، عکس‌اش رو هم، همراه توضيحاتش بيارم... تاببينيم چی می‌شه. از موقعی که خريد اين دوربين تو ذهنم اومده بود، احساس می‌کردم که نسبت به جزئيات اطرافم حساس‌تر شدم و با دقت بيشتری به محيط پيرامون نگاه می‌کنم. (يه چيزی تو مايه‌ی نگاه‌های حسين ! )

*****

به نظر می‌رسد که بررسی گره‌ها تو رياضی با يک مثال کاربردی در بيرون از رياضی، آغاز شده باشد و بعد تمايل رياضيدانان به مدلسازی آن پديده، مبحث بررسی گره‌ها را وارد توپولوژی کرده باشد. (واژه‌ی Knots Theory را شنيديد؟ همون نظريه گره‌هاست!)

خوب ، حالا چه ربطی داره اين حرف‌ها به تيتر اين يادداشت ؟!

به زنجيره زير ، زنجيره هوف می‌گويند:
                                                    زنجیره هوف
و به زنجيره زير هم ، زنجيره برومی يا حلقه‌های برومی:
                                                   زنجیره برومی 

حلقه‌های برومی، چند ويژگی عجيب دارند: (می‌تونيد اونها رو با نخ بسازيد و موارد زير رو امتحان کنيد)
۱- اين سه حلقه، دوبدو غير متصل‌اند. يعنی اگر يکی از حلقه‌ها را حذف کنيم، دو حلقه باقيمانده به هم بند نيستند.
۲- اگر دوتا از اين حلقه‌ها را به شکلی ساده، به هم متصل کنيد (يعنی همانند زنجيره هوف بشوند) آنگاه می‌توان حلقه سوم را به آسانی از آنها جدا کرد.

(در حاشيه: دليل نامگذاری اين حلقه، به حلقه‌های برومی آنست که اين سه حلقه‌ی درهم رفته، نماد خانواده‌ی مشهور و ثروتمند برومی که از اشراف قديمی ايتاليا هستند، می‌باشد... حالا شما اين دو ويژگی بالا در مورد حلقه‌ها را در جامعه انسانی تعبير کنيد و بعد ارزش‌های جالبی که اين خانواده به عنوان اصل به آنها پايبند هستند رو بدست آوريد...)

معمولاً کوهنوردان برای صعودهای در ارتفاعات بالا و يا صخره‌نوردی‌هايی با شيب زياد، از حلقه‌هايی فولادی و ريسمان‌هايی بسيار محکم استفاده می‌کنند. اين حلقه‌ها دارای گيره‌ای است که می‌توان آن را باز کرده و حلقه را از طناب جدا کرد تا از آن حلقه ، برای ادامه صعود ، در چند قدم بعدی استفاده نمود. (اصطلاحاً به این گيره‌ها ، کارابين می‌گويند)
گاهی بنا بر ضرورت مسير ، چند حلقه بدون آنکه طنابی بين آنها باشد، به يکديگر متصل می‌شوند.

کوهنوردان همواره بسيار مراقب‌اند که جهت جلوگيری از سقوط ، همزمان ، دو حلقه متصل به يک ريسمان را جدا نکنند...!!
اما می‌بينيم که زمانیکه اتصال طناب‌ها و حلقه‌ها به يکديگر به نحوی باشد که زنجيره برومی تشکيل شود ، آنگاه ممکن است که بدون آنکه کارابين‌ها باز شده باشد، با اتصال دو حلقه فولادی به يکديگر ، طناب (که همان حلقه سوم است) از آن دو جدا شده و سقوط قطعی را در پی داشته باشد. (ويژگی دوم حلقه‌های برومی)

بدين جهت، کوهنوردان قبل از صعود ، در کنار تمرينات صخره‌نوردی و تنظيمات سيستم تنفسی و غيره، مبانی نظريه گره‌ها را بصورت کاملاً خلاصه و کاربردی فرامی‌گيرند تا در محيط پرخطر کوهستان، اشتباهات فردی، تهديد ديگری برای جان آنان نباشد...

(گذشته از اين مطلب ، انواع گره‌ها دارای استحکام‌های متفاوتی با يکديگر می‌باشند که کوهنوردان را در برپا کردن چادر کوهستانی و ساير موارد کوهنوردی ياری می‌کند)

- برای مطالعه بيشتر، کتاب توپولوژی شهودی، ترجمه ارشک حميدی از انتشارات فاطمی رو پيشنهاد می‌کنم.
- مقاله از DNA تا نظريه گره‌ها ، در کتاب انفجار رياضيات ، ترجمه دکتر ارسلان شادمان ، نيز در همين حوزه مطالعاتی‌ست.

/ 24 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شیرین

سلام آقای افشین منش. در رابطه بالینک اون کاری که گفتید کردم اما اینترنت اکسپلرر ارر میده؟!!!

عبدالحمید پهلوزاده

سلام. ميلاد اگه حساب سيبا و يا سپهر داری خبر کن تا هزينه سی دی ها رو برت بفرستم.من منتظر هستم . خبرم کن !‌خدانگهدار

milad

آقای محمد حسين عزيز. لينک وبلاگ شما اشتباه است و من نتوانستم وارد وبلاگتان شوم. لطفا آن را اصلاح کنيد!

فرشته ی سپید

سلام ميلاد خان! خوبی شما؟ با وبت اساسی حال کردم! فوق العادست..... خوشم مياد آدم باحالی هستی عين خودم!!!!!!! خواستی بهم سر بزن....

negar

سلام خوبی؟ ايول قشنگ بود من هم آپ کردم بای

.

داداش من برو عمو ! تيکه به ما ننداز. من که ذات تو رو مي شناسم. ما کارمون درست. سعی کن آدم شی. پينو کيو هم آدم شد ! تو که از اسرائيل هم بازديد داری ديگه... . من که نمی تونم در وبلاگم ببندم. از همه دنيام خدا رو شکر بازديد دارم. بدشم هر جا لازم بوده از هر دو مبحث بيان کردم. من دارم نانو شرکت می کنم. پايه کنفرانس بازی هم هستم ولی با تو جهنم هم نمی آم. عيدتم مبارک ! موفق باشی. اصفهان نتيجه داد!!!

Malek

سلام. من با لاش نوشته بودم که من دخل و تصرف نکردم. الان بايد چشمات رو باز کنی. اون چند وقت ديگه است (بعد از اون جريان) که بايد رو هم بذاريشون !!!

milad

نويسنده محترم دو يادداشت اخير! ۱- خيلی باحالی ۲- خيلی باحالم ۳- خيلی باحاليم ... (مخلص ایمان خان هم هستیم!)

m....

سلام ببخشید من می خواستم بدونم که برای شرکت در کنفرانس آموزش ریاضی شرایط خاصی هست

Malek

سلام. معلومه که تازه صرف کردن رو ياد گرفتی ! (حرف دلت:) ۴: خيلی با حاله! خوب دست به کار شو. يه دفه ديگه برو اصفهان !!!