خلاقيت!

(باز هم ويرايش نوشته قبلی!08.gif)

اين مطلب اگرچه مطلب رياضی نيست اما بالاخره خلاقيت برای رياضی؛ لازم هست يا نه؟ در يک کتاب جمله‌ای خواندم که تقريباً اين بود: «شما هيچ وقت در رياضی به جايی نمی‌رسيد که بتوانيد تمام راه را با حفظيات و داده‌های قبلی و بدون خلاقيت جلو برويد.»

يکبار در کانون موسيقی دانشگاه؛ مربی سلفژ؛ يه تست خلاقيت؛ از يه جمعی که من هم در آن بودم گرفت. قبلش خود مربی هم گفت که اين تست را فقط دانش‌آموزان سالهای پايين ابتدايی و يا کوچکتر می‌توانند درست انجام دهند و بقيه (حتی اساتيد دانشگاه هم) از عهده آن برنمی‌آيند و دليلش آنست که بچه‌های سالهای پايين دبستان و کوچکتر؛ هنوز تحت تعليم آموزشهای غلط و کليشه‌ای آموزش و پروش قرار نگرفته‌اند.11.gif

برايم خيلی جالب بود که از ميان آن جمع فقط من توانستم آن تست را درست انجام دهم... و بعد که در رفتارهای اجتماعی خود دقت کردم ديدم که من آدمی هستم که قالب‌پذير نيستم و در هر جمعی که وارد می‌شوم در برابر قوانين وضع شده و دست و پاگير آنجا مقاومت و مخالفت می‌کنم و آدمی نيستم که همرنگ جماعت شوم. آنقدر رفتارهای فردی من با ديگران تفاوت دارد که گاهی خودم هم متعجب ميشوم. تا چند وقت پيش؛ اين تفاوتها آگاهانه بود و مدتی است احساس می‌کنم که اين متفاوت بودن در من نهادينه شده و من ناخودآگاه در مسائلی که برايم پيش می‌آيد متفاوت عمل می‌کنم. به همين دليل خلاقيتم را تا حد زيادی حفظ کرده‌ام.

حتی وقتی وارد انجمن علمی شدم گفتم: برای من قوانين وضع شده از قبل اگر در زمان حال بهترين باشد؛ ارزش دارد وگرنه آنچه که بهترين نتيجه را بدهد؛ برايم قانون است و من به آن عمل خواهم کرد.

من اين طور زندگی را شايد از همان دوران زندگی در ژاپن فرا گرفتم. چون در مدرسه ژاپنی؛ سيستم تعليم و تربيت براساس فطرت اشخاص؛ قابل انعطاف است و هيچکس به زور مجبور به انجام کاری نيست... 

نمی‌دونم شما چی فکر می‌کنيد ولی نظر من اين است که اگر می‌خواهيم جزو ميلياردها آدمی نباشيم که همينطور آمدند و بدون هيچ نام و اثری گذشتند؛ بايد با بکار بردن خلاقيت؛ تفاوتی بين زندگی خود و زندگی روزمره جاری ايجاد کنيم.

جالب است بدانيد که شرکت IBM آمريکا در استخدام‌های خود به يک پارامتر مهم دقت کرده و آن سنجش خلاقيت افراد است. بطوريکه افراد معمولی؛ راهی به شرکت IBM ندارد و فقط آنهايی که به هرچيز جور ديگری نگاه می‌کنند؛ به استخدام آنجا درمی‌آيند.

/ 29 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کارسوق ریاضی

سلام جناب افشین‌منش منظور از زیادی سن این بود که شما مشمول این بند نوشته درkarsoogh.persianblog.ir هستید:"اگر معلم دبيرستان هستيد و يا اين که به طريقی با دانش‌آموزان اول دبيرستانی تماس داريد باز هم به اين‌جا بياييد".به هر حال اگر علاقه‌مند به موضوعات آموزشی هستید برای حضور در این برنامه جهت اطلاع از زمان دقیق و دیگر اطلاعات به آدرس URL ما مراجعه کنید. با تشکر.

جدید!

با این حساب چقدر شما با حالین!

ali

بهترین ترجمه کتاب انتیگرال توماس راکه می شناسید و در بازار موجود هست معرفی کنید . متشکرم.

همايش رياضي

سلام:عطش عطش زلال زمزم عنايت مستمرت را با طراوت گونياي استقامت در ترنم رشد رياضي بيشه نور (خمين) آرزومنديم نقاله بينشت در وسعت بخشيدن زواياي ديد به توان ابديت مستدام

malek

سلام. رو يه چيزی دوباره گير کردی؟ سولفژ!

milad

آقا ایمان. گیر کردن کدومه. بابا تو مثل اینکه امتحانات پایان ترم نداری...!!!!

الهه

هی ی ی ی ی ی ي ی ی ی ی ي ی ي ی ي ی ... خوش به سعادتتان !!!!

الهه

راستی ببخشيد منظور شما از هندسه چيزهايی يه که خودتون می خونين ؟ اگه اين طوره که من ديگه بايد قيد اين سايت رو بزنم ؟!

sima

سلام دوست عزيز به منم ياد ميدی اهنگ تو وبلاگم بذارم؟ ممنون ميشم

sima

من خيلی خيلی تنهام اگه بهم سر بزنيد درکم ميکنيد