اقتصاد نوین!

این روزها خبر زیر در تیتر بیشتر روزنامه‌ها به چشم می‌خورد:

چک پول های ١٠٠ هزار تومانی وارد چرخه اقتصادی کشور خواهند شد.

ممکنست در نگاه اول، این خبر هیچ تفاوتی با سایر اخبار اقتصادی نداشته باشد، اما وقتی در اظهارات آقای طهماسب مظاهری می‌بینی که می‌گوید: این چک پول ها نیاز به پشت نویسی ندارند و همانند اسکناس دارای اعتبار نامحدود هستند، کم‌کم تفاوت را احساس خواهید کرد!

پشت نویسی چک پول، سبب ایجاد تفاوت میان آن با اسکناس های رایج کشور خواهد شد. حال اگر قرارست چک پول جدید نیازی به پشت نویسی نداشته باشد، یعنی بانک مرکزی، در واقع اقدام به عرضه اسکناس ١٠٠ هزار تومانی کرده است و نه چک پول!

خوب، حالا تفاوت این دو در چیست؟

وقتی تورم طوری رشد می‌کند که اسکناس‌هایی با ارزش کمتر از رده خارج می‌شوند (مثلا شما الان دیگر دست کسی اسکناس‌های ١٠ و ٢٠ تومانی نمی‌بینید) بانک مرکزی اقدام به عرضه اسکناس‌های درشت‌تر می‌کند تا مثلا شما برای خرید یک سطل ماست مجبور نباشید یک گونی اسکناس با خودتان به مغازه ببرید!

در واقع با افزایش تورم و کاهش ارزش پولی کشور (هر ریال معادل ٠١ / ٠ گرم طلا است) بانک مرکزی برای اینکه استهلاک اسکناس‌های دست مردم، کمتر شود، اقدام به عرضه اسکناس‌هایی با مبلغ بالاتر می‌کند...

اما...

تهیه اسکناس با مبلغ بالاتر، دارای قاعده و قانونی است.

اول آنکه: باید میزان تورم به حدی رسیده باشد که اسکناس مزبور ، در خریدهای روزانه مورد استفاده قرار گیرد. (مثلا اگر ١٠ سال پیش اسکناس ۵٠٠٠ تومانی چاپ می‌شد، حکم تراول چک‌های ۵٠هزار تومانی الان رو داشت و با اون می تونستی نصف موجودی یخچال بقال سر کوچه رو بخری!)

دوم آنکه: باید تولید اسکناس بر مبنای اعداد ١ و ٢ و ۵  باشد. یعنی ابتدا ١٠٠٠ تومانی، سپس چند سال بعد ٢٠٠٠ تومانی و چند سال بعد ۵٠٠٠ تومانی و همینطور ٠٠٠/١٠ تومانی و سپس ٠٠٠/٢٠ تومانی و سپس ٠٠٠/۵٠ تومانی و نهایتا ٠٠٠/١٠٠ تومانی چاپ شود که در واقع فاصله بین تولید این اسکناس ها در حدود ۵ یا ۶ سال است.

اینکه بانک مرکزی ، اقدام به تولید چک پول های ٠٠٠/١٠٠ تومانی با قابلیت «بی نیازی به پشت نویسی» کرده است یعنی در واقع همان اسکناس ٠٠٠/١٠٠ تومانی را چاپ کرده است! و این یعنی بانک مرکزی مسیری را که تورم در کشور، باید ظرف ٣٠ الی ٣۵ سال می پیمود را شتاب بخشیده است.

یعنی در واقع بانک مرکزی، کران بالای تورم را یکباره ، آنچنان بالا قرار داده است که مردم به این زودی، اثر تورم را حس نکنند و واضحست که شما وقتی الان مغازه می روید و یک نوشابه خانواده را با قیمت ٧٠٠ تومان (یعنی زیر ١٠٠٠ تومان) می خرید و برایتان عادی است، به فاصله حدودا دو سال دیگر آن را با قیمت ٨٠٠٠ تومان (یعنی زیر ١٠٠٠٠ تومان) خواهید خرید و برایتان عادی خواهد بود!

قیمت ها همواره فاصله خود تا کران بالای تورم را طی خواهند کرد و هرچه ما این کران بالا رو زودتر قرار دهیم، به قیمت ها اجازه داده ایم که در فاصله زمانی کوتاهتری، روند رو به رشد خود را طی کنند!

(خداوند رحم کند آن زمانی را که بقول آقای مظاهری، ٣ یا ۴ صفر از جلوی اعداد مندرج در اسکناس‌ها حذف می‌شود - مثلا «١٠٠٠ تومان» به «١ نور» -واحد جدید پولی- تبدیل شود و بدیهی است مغازه داری که قبلا جنسی را به راحتی ٢٠٠٠ تومان می‌فروخت، الان با ٢ نور ، راضی نخواهد شد و اقلا ٢٠ نور مطالبه خواهد کرد!)

حکایت برخی کشورهای مشابه الحال که برای خرید یک نان باید ١ میلیون (واحد پولی) همراه داشته باشی!

/ 6 نظر / 21 بازدید

سلام میلاد. راجع به پول خوب گفتی اما از آموزش ریاضی و یزد چیزی نگفتی. سعی می کنم که پوشش خوبی که کنفرانس ریاضی کرمان بدهم. یا علی.

سلام. روز اول که چنگی به دل نزد. یا علی.

سلام. بابا این اساتیدت که آبروی آموزش ریاضی رو بردن. کمی از یزد بگو. کرمان که آبروریزی بود.

جواد

اگرچه انشات ربطی به ریاضی نداشت اما هیچ چیز بی ربط به ریاضی نیست. خسته نباشی موفق باشی

عرکج!

سلام بر افشین میلادمنش یا برعکس! حال یه بار هم که مسئولین ما میخوان مارو رشد بدن تو نذار ! بابا رشد درهمه چیز خوبه حتی در تورم ! فقط ممکنه نتیجه اش خوب نباشه . خوب نباشه کی به کیه ؟

ذهن زیبا

وبلاگتون خیلی قشنگ بود لذت بردیم ، اگه میشه یه سری هم به سایت ذهن زیبا بزنید http://bmind.ir