آنالیز ریاضی - والتر رودین

ترمی که آنالیز ریاضی (١) داشتم، به خاطر فعالیت هایی که در حول و حوش این درس داشتم، تقریبا علاقه شدیدی بهش پیدا کردم و همزمان با کتاب رودین در آن ترم کتاب توپولوژی مانکرز و کتاب آنالیز آپوستل و کتاب آنالیز بارتل و کتاب دیگری (که اسمش یادم نیست) را خواندم.

کتاب آنالیز رودین من تقریبا جای خالی نداره و در هر گوشه اش یا شکلی برای قضیه ای رسم شده یا توضیح و باز کردن مطلبی آورده شده و یا مقایسه بین مطلب آن با مطلب دیگری در کتابی دیگر،‌انجام شده است.

سالها پیش می خواستم با یادداشتها و نکته برداری هایی که در کتاب آنالیز ریاضی رودین انجام دادم، کتابی با عنوان "شرحی بر آنالیزی ریاضی - رودین" بنویسم.

شبیه همین کتاب های "شرح بر لمعه" و "شرح مکاسب" و ... که در حوزه های علمیه مرسوم است.

اما درگیری های کاری و زندگانی و .... تقریبا درحال تبدیل این آرزو به یک حسرت است.

گاهی با خودم فکر میکنم: این کتاب آنالیز همه زیبایی اش به همین گنگ بودنشه تا هرکس به اندازه ای که برایش وقت می گذاره از آن مطلب استخراج کنه و ببینه که باز هم مطلب هست. (آخه رودین جا به جا هی گفته:‌ بدیهی است که... بدیهی است که.... و بدون اثبات و توضیح مطلبی را گفته و جالبه که گاهی برخی از این بدیهیات برای شخص محترم رودین برای هیچ کس دیگری بدیهی نیست!!! عینا مشابه جناب فرما که با بدیهی پنداشتن یافتن اثباتی برای قضیه آخر خود -که حاشیه کتاب جا برای نوشتنش ندارد، پس از نوشتن اثباتش خودداری می کنم- جماعت ریاضی را ٣٠٠ سال سرکار گذاشت تا به ید توانای اندرو وایلز کار پایان گرفت... و خلقی نفس راحت کشیدند!)

اما باز هم گاهی فکر می کنم همین سنگین بودن آنالیز باعث میشه تا بعضی از دانشجوهای ریاضی محض و کاربردی به خاطر عدم توانایی برای غلبه بر این درس،‌  از ادامه با علاقه این رشته باز بمونند.....

فعلا در بین این دو نظر گرفتارم! و البته ضیق وقت هم مزید بر علت است برای عدم انجام کار...!

تا چه در آینده پیش آید...

/ 14 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دانیال

سلام اگه کسی حل مسائل کتاب (( نخستین درس در جبر مجرد )) نوشته فرالی رو می خواد یه سر به وبلاگ من بزنه . موفق باشید .

گروه ریاضی راهنمایی میانه

سلام دوست عزیز من مدتهای زیادی هست که از مطالبتون استفاده میکنم . واقعا مطالب جالب و زیبایی دارین . دست مریزاد . خوشحال میشم به ما هم سر بزنین و لینکمون کنین . من که با افتخار لینکتون کردم تا شاید همه شاگردان و همکارانی که به وبلاگ من میان باهاتون اشنا بشن . موفق باشید

حمیده

سلام انالیز خوندن دوحالت داره یا سنگینه یا نیست یا بازمیمونن یا هم حسابی پیش میرن منم انالیز رودین رو خیلی دوست داشتم جلدشم همینطور حتی فونتش جزکتاباییه که تو قلبمه کتابتو بده من شرحشو بنویسم!!!!!!

حمیده

سلام انالیز خوندن دوحالت داره یا سنگینه یا نیست یا بازمیمونن یا هم حسابی پیش میرن منم انالیز رودین رو خیلی دوست داشتم جلدشم همینطور حتی فونتش جزکتاباییه که تو قلبمه کتابتو بده من شرحشو بنویسم!!!!!!

م.ج.ر.م

یک معمای ریاضی اگه میتونی حلش کن www.fekr110.tk

لیدا مومنی(مادر پارسا زندی)

زیبا بود. به امید چاپ کتابی با عنوان "شرحی بر ریاضی رودین" به قلم میلاد افشین منش

اسم_پارسی

کی گفته کسی به سایت گرامی و گران بهای شما سر نمی زنه؟[قهقهه]

اسم_پارسی

منظورم استااد اون تبلیغات بالا هست یه لحظه ماهان رو دیدم بدم اومد[قهقهه][قهقهه][قهقهه] راستی استاد مثل این که دومی های امسال رو بهشون سفت و سخت می گیرین درسته؟خوب شد ما 1 سال جلوتر بودیم اما در هر صورت ممنون[گل]

مسعود ولی

سلام مسلما منظورتون حل مسائل نیست. من فکر میکنم نوشتن شرحی بر آنالیز رودین ایده خوب و مفیدی باشه. من که استقبال میکنم. اگه نوشتین حتما به من خبر بدین. این روزها دغدغه زندگی مجال خیلی چیزها رو گرفته اما هنوز عاشقشم