چند نکته + پاسخ شباهت‌ها و تفاوت‌های نظريه فازی و نظريه احتمال...

* با تشکر از رامین عزیز به خاطر نظرات‌اش در بخش پیام‌ها و همچنین آف‌هایی که در مسنجر برایم گذاشت اصلاحاتی در متن انجام دادم و اصولاً خاصیت وبلاگ‌نویسی و مقاله‌نویسی همین است که اطلاعات خود را عرضه کنید تا در فضای بحث پدید آمده نتایجی در جهت افزایش یا اصلاح اطلاعات خود بدست آورید. 
* ناگفته پیداست که در حال تغییر قالب برای کاهش زمان Load شدن وبلاگ هستم. انشالله کار که تمام شد لینک‌های دوستان رو به جای اول خود بازمی‌گردانیم...
* گویا Rank وبلاگ ما از ۳ به ۴ ارتقاء قطعی یافت و البته Rank وبلاگ میلاد نوشته‌های من (وبلاگ ادبی‌ام) از ۲ به ۳... عرض تشکر دارم از دوستانی که در این مدت وبلاگ ریاضیات زیباست را همراهی کردند و امیدوارم وبلاگ و صاحب‌وبلاگ هر دو بتوانند در جهت گسترش ریاضیات حرکت‌های مثبتی را انجام دهند.
* خدا پدر مخترع مانیتورهای LCD رو بیامرزه. امشب یکی‌شو خریدم و چشمان دوخته شده به این صفحه ۱۷ اینچ رو از کوری مزمن نجات دادم... (توضیحات: یه مانیتور خریدم ! نه یه مخترع!) امیدوارم کار طراحی انیمیشن‌های آموزشی ریاضی با خرید این LCD سرعت بگیرد.
آیا کسی از دوستان کتاب یا مرجع مناسبی برای برنامه‌نویسی در FLASH یا SWISH می‌شناسد؟

***

اگر در وهله اول بخواهم به بیان شباهت ها و اشتراکات نظریه فازی و نظریه احتمال بپردازم باید بگویم که : «هم نظریه فازی و هم نظریه احتمال، برای بررسی پدیده‌هایی به کار می‌روند که شامل عدم قطعیت و نبود اطمینان در مورد جواب است.»

اما... عدم قطعیتی که در نظریه احتمال رخ می‌ده، ناشی از عدم قطیعت آماری است و به پیشامدهای تصادفی ارتباط پیدا می‌کند.

مثلاً فکر کنید که اولین نفری هستید که می‌خواهید آزمایش پرتاب سکه رو انجام بدید. برای شما بدیهی است که نتیجه کار یا شیر است یا خط و با انجام آزمایش به دفعات بسیار زیاد، متوجه می‌شوید که احتمال هر دو طرف یکسان و ۵۰٪ است.
(اگر بخواهم دقیق‌تر صحبت کنم باید بگویم که بعد از انجام آزمایش در دفعات بسیار زیاد، به عدد ۲/۱ نزدیک می‌شویم! و در ضمن این آزمایش مربوط به یک پخش خاص است و قطعا خودتان می‌توانید در پخش پواسون یا پخش گاما و ... موارد را مشابهاً پیش‌بینی کنید)

و اما... عدم قطعیتی که در نظریه مجموعه‌های فازی رخ می‌ده، ناشی از عدم قطعیت در قضاوت‌های انسانی است.

یعنی اینجا دیگه برای ما بدیهی نیست که جواب نهایی ما شیر است یا خط و جواب ما به جای تغییر بین دو مقدار ۰ و ۱ (مثلاً شیر یا خط) در یک بازه به گستردگی [۱و۰] تغییر می‌کند و می‌تواند تمام مقادیر موجود در این بازه بسته را بگیرد.

مثلاً:

یک تپه شن رو در نظر بگیرید. به آن یک «کپه شن» می‌گوییم. یک دانه از آن را برمی‌داریم و در گوشه‌ای می‌گذاریم. به آن یک دانه هیچ‌کس «کپه شن» نمی‌گوید... سپس دانه دیگری برمی‌داریم و کنار قبلی می‌گذاریم. باز هم این دو دانه را کسی «کپه شن» خطاب نمی‌کند... این کار را ادامه می دهیم...
وقتی کار تمام می‌شود اگر به حاصل کار نگاه کنیم کپه شن قبلی از بین رفته و در طرف دیگر یک «کپه شن» پدید آمده است اما هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که با برداشتن کدامین دانه و قرار دادن آن در محل جدید، کپه شن قبلی از رسمیت افتاد و کپه شن جدید به رسمیت شناخته شد و نام «کپه» به آن اطلاق شد!!

نظریه مجموعه‌های فازی به دلیل تقریب بسیار خوبی که از پدیده‌های طبیعی اطراف ما ارائه می‌کند روزبروز کاربردهای وسیع‌تری می‌یابد...
وقتی پرفسور لطفی عسگرزاده این نظریه را در آمریکا ارائه کرد ماه‌ها طول کشید تا طرفداران نظریه فازی دولت را متقاعد به استفاده از آن کردند، در حالیکه در همان زمان ژاپنی‌ها با بکارگیری این نظریه در صنعت، درآمد بسیار عظیمی را از صادرات محصولات فازی خود بدست آوردند.
بقول یکی از اساتید، ژاپنی‌ها اگرچه ممکنست خلاقیت بالایی در ابداع نظریات جدید نداشته باشند اما سیمیولاتورهای خوبی هستند و فوری یک نظریه را به کاربرد آن نزدیک می‌کنند و از آن بهره و منفعت مادی می‌برند...
یکی از دوستان کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه شریف می‌گفتند: الان از بچه‌های مهندس ایرانی که برای ادامه تحصیل به خارج می‌روند تقریباً این انتظار دارد همه‌گیر می‌شود که در زمینه نظریه فازی تحقیق کنند و یا لااقل از نظریه فازی چیزی بدانند (بدلیل ارائه این نظریه توسط یک ایرانی)

................گذشته از حواشی.......

در یادداشت بعدی در مورد احتمال فازی خواهم نوشت که ترکیب بسیار زیبا و در عین حال ساده نظریه احتمال و نظریه فازی است!
آیا با این توصیفاتی که آوردم می‌تونید حدس بزنید که این دو نظریه چگونه می‌توانند با هم ترکیب شوند؟....

/ 36 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ملک

سلام ميلاد . اقا مريض احوال نبينمت. اين شب ها به ياد ما هم باش. قالبت جالب شده. فقط کلی از لينک هات نيستند. رتبه ی وبلاگ ديگه چيه ؟ ال سی دی چند اينچ خريدی ؟

پنجره

سلام ميلاد جان واقعا لذت بردم از وبلاگهايت مدتی بود که در پی يافتن چنين وبلاگی بودم که با رياضی به طوری عام در ارتباط باشه ... منتظر به روز رسانی وبلاگت هستم ... بدرود

آرزو

سلام حداقل جوابمو که می دادين..........مهم نيست.

مجيد

سلام آقا ميلاد... مشتاق ديدار... شما شب ميلاد اتفاقی ما رو پيدا کردی ما هم اتفاقی شب قدر تونستم جواب بدم... ياد آن سه روز وبلاگی به خير! التماس دعا... يا حق!!

فاطمه

سلام خوبين؟ چه خبرا؟ چی کار می کنين؟ديگه تو اين مدتی که من نبودم چه اتفاقايی افتاده؟ خوب چرا می زنين تقصير من نبود کامپيوترم مشکل داشت راستی نماز روزه هاتون قبول برای منم دعا کنين از اون تهديدی که کرده بودين حسابی پشتم لرزيد واسه همين آپ شدم(البته شوخی کردم من اصلا نمی تونستم به اینترنت وصل بشم)

فاطمه

سلام من برگشتم خوبين؟ چه خبرا؟ چی کارا می کنين؟ ديگه تو اين مدتی که من نبودم چه اتفاقهايی افتاده؟ خوب چرا می زنين؟ بچه که زدن نداره آخه کامپيترم مشکل پيدا کرده بود راستيLCD تون مبارک نماز روزه هاتونم قبول برای منم دعا کنين راستی عجب تهديدی کرده بودين حسابی پشتم لرزيد واسه همينم جواب معما رو گذاشتم يعنی بالاخره موفق شدم( شوخی کردم اميدوارم ناراحت نشين البته آپ شدنم جدی بود)

سودي

سلام..//.. آپیدم...//.. دوست داشتی یه سر بزن...//... فعلا...//...

ramin

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت آقا ميلاد عزيز. خواهش مي كنم . قابلي نداشت. وبلاگ بسيار جالبي داري ان شائالله وبلاگت هميشه پر بار باشه

عبدالله

سلام. راستی در مورد آدما چه جوريه ؟‌خوب و بد هستند و يا فازیه و وسط هم داره ؟‌ در مورد بهشت و جهنم چی؟ اين آدمايی که مسلمون هستن ولی نماز نميخونن روزه نميگيرن و اخلاقياتشان مطابق اسلام نيست ولی سالی چند شب ميرن احيا و مجالس ديگر شيرن يا خط ؟ شاید هم سالی چند شب ببرنشون بهشت ! به سايت من سری بزن