پاسخ به سوالات قبلی!

خوب! 01.gif حال و احوال؟
راستی سلام!

دو کار را انشالله تا قبل از عید انجام می‌دهم. ۱ پاسخ به سوالات پست قبل (که در همین پست انجام می‌شود) و ۲- اتمام مطلب احتمال فازی که در پست بعدی انشالله به انجام خواهد رسید.

پس بخوانید جواب مساله را و مقایسه کنید با نتیجه بدست آمده توسط خودتان!

۱) باید از جعبه‌ای که روی برچسب آن نوشته شده مشکی-طوسی یک جفت بردارید. اگر رنگش مشکی بود چون برچسب تمام جعبه‌ها اشتباه است پس این جعبه مشکی-مشکی است و جعبه‌ای که مشکی-مشکی است حتماً طوسی-طوسی است و جعبه‌ای که طوسی-طوسی است حتماً مشکی-طوسی است. (چرا؟  کمی فکر کنید!! راهنمایی: اگر غیر از این باشد فرض مساله که گفته برچسب تمام جعبه‌ها نادرست است غلط درمی‌آید.)

۲) حاصلضرب سن پسران این معلم برابر با ۷۲ است. پس معلوم است که باید اعدادی طبیعی را در نظر بگیریم که حاصلضرب آن‌ها برابر با ۷۲ باشد.

این اعداد می‌توانند سه‌تایی‌های زیر باشند:

۱          ۱          ۷۲
۱          ۲          ۳۶
۱          ۳          ۲۴

و ...

اما حاصل‌جمع این اعداد برابر با پلاک منزل این معلم شده است. آمارگیر وقتی به پلاک مراجعه می‌کند می‌گوید: باز هم راهنمایی کنید!

این نشان می‌دهد که در سه تایی‌های بالا بیش از یک ردیف را می‌توان پیدا کرد که مجموع اعدادشان با هم یکسان شود. (که همان پلاک منزل آن معلم است) و به همین دلیل آمارگیر نتوانسته با دیدن پلاک جواب را اعلام کند.

با نوشتن تمام سه‌تایی‌ها و یافتن مجموع هر ردیف می‌بینیم که دو ردیف به شکل کلی زیر در آنها وجود دارد که مجموع اعدادشان با هم یکسان است:

×          ×          ؛
*          ~          ~

یعنی در یکی از ردیف‌ها (ردیف اول) دو عدد کوچکتر با هم برابرند و یک عدد بزرگتر از دو عدد دیگر داریم و در ردیف دیگر (ردیف دوم) دو عدد بزرگتر با هم برابرند و یک عدد کوچکتر از آن دو عدد داریم.

وقتی معلم می‌گوید: اسم پسر بزرگم وحید است معلومست که او دارای یک پسر بزرگ است. پس معلومست که ما فقط با حالت رخ داده در ردیف اول روبرو هستیم.

از اینجا جواب مساله به دست می‌آید.....

خوب! چطور بود؟ (حالا شما ردیف‌های مورد نظر را در مساله بالایی بیابید)

/ 15 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خودم

فاطمه خانوم!! اين اعداد تمام سه تايی هايی هستند که حاصل ضرب آنها برابر با ۷۲ است! ok ؟ خانم کچويی!! آيا دو بچه که به فاصله مثلا ۱ ربع متولد شده اند در نزد پدر و مادر و ... همسن هستند يا بزرگتر و کوچکتر؟ بر فرض هم که چنين باشد آيا برای هر کس دیگری (از جمله آمارگير) بزرگتر بودن به معنای بزرگ بودن به اندازه ۱ ربع است؟؟ (جسارتاً مته و خشخاش را می‌توان همين‌جا معنا کرد!) سحر خانوم! از لطف شما ممنونم!

کچوئی

پس مشکل از ماست که از نظر ما فرق می کنه. بله مسئله اصلا مشکل نداره. !!!!!!!ببخشيد!!!!!!!!

ميثم

سلام آقا ميلاد اميدوارم تو مطالب جديد هم موفق باشيد نشريه را دانلود کردم از نظر قالب و شکل ظاهری خيلی شبيه به نشريه خودتون تو علم وصنعت بود به همون زيبايی از اينکه می بينم دانش آموزان راهنمايی اينطور نشريه می زنند احساس خجالت می کنم کاش ما هم تو دوره راهنمايی دبير حسابمون آقای افشين منش بود کاکشيييييييی...

آرزو

واقعا من لذت می برم انقدر نظرات سازنده می دم....خسته نباشم

نرگس

سلام انگار من خيلي دير امدم اما براي اين تاخيرم دليل دارم اينكه امتحان ارشد پيش روي ما بود واينكه بعد از پاسخ دادن به سوالهاي عزائيل(ارشد ) بنا به تجويز پزشك يك هفته استراحت اما براي من هم سواهاي جالبي مطرح كردين وهم پاسخ اما مي خوام منهم يكم مته به خشخاش بذارم اينكه تو رديف دوم بجاي علامت ستاره همون علامت ضرب كه توي رديف اول درج كرده بودين ميذاشتين بهتر بود منتظر مطالب بعدي شما هستيم

خودم

خانم کچويی من در ومرد ايراد شما به مساله طرح شده باز هم فکر کردم و يک دليل ديگر به ذهنم رسيد. وقتی ما سن بچه ها را با اعداد طبيعی بيان می کنيم يعنی داريم تقريبی در حد «يک سال» در مورد سن آنها، می زنيم و يقينا دو بچه دوقلو با هم به اندازه يک سال تفاوت ندارند! نه؟

خودم

نرگس خانوم. اصولا بهتر بود نماد ديگری غير از ستاره می گذاشتم. اما متاسفانه در حالت فارسی نويسی، همين کاراکترها فعال بود. بقيه کاراکترها مشابه با همين ها بودند.

؟

وبلاگ خيلی خوب بود ................افعال معکوس