اریگامی ORIGAMI

(توضیح: تصمیم گرفتم تا بعضی از یادداشت های گذشته دفترم را که قصد داشتم در خانه تکانی از بین ببرم، به وبلاگ منتقل کرده و بعد منهدم نمایم!)

حتما تابحال اشکالی که با کمک کاغذ ساخته می شوند را دیده اید و ممکنست خودتان هم تابحال شکل هایی را ساخته باشید.

هنر «کاغذ وتا» که ریشه آن در خاور دور (چین و ژاپن) است، اریگامی (ORIGAMI) نام دارد.

اریگامی از ترکیب دو لغت ژاپنی
1- «اورو» به معنای folding و یا «تازدن»
2- «کامی» به معنای paper و «کاغذ»
بوجود آمده است.

واژه «کامی» به تنهایی معنای کاغذ را می دهد اما در ترکیب با کلمات به «گامی» تبدیل می شود. مثلا تگامی (TEGAMI) از ترکیب دو واژه
1- «ته» به معنای hand یا دست
2- «کامی» به معنای کاغذ
بوجود آمده و به معنای کاغذ دست نویس و یا همان «نامه» است.

تمام کسانی که سفری به ژاپن داشته اند بدون شک به این نکته معترف هستند که هنر اریگامی با زندگی این مردم عجین شده است و کمتر ژاپنی را می توان یافت که از اریگامی چیزی نداند و یا نتواند شکلی را با کمک کاغذ بسازد. حتی پیرزن ها و پیرمردهای ژاپنی نیز با این هنر انسی عجیب دارند.

وقتی در ژاپن به نمونه های بسیار بسیار زیاد ساخته شده توسط هنر اریگامی (که در آن فقط شما مجاز به تا زدن کاغذ هستید، و حق استفاده از چسب و قیچی را ندارید!) برخورد می کردم برایم این سوال پیش می آمد که مگر ذهن می تواند این قدر خلاق باشد که این همه نمونه ها را بیافریند؟ آیا این اریگامی از یکسری اصول و پایه های اصلی منشا نمی گیرد؟

همیشه این سوال برایم باقی بود که چگونه این همه نمونه های متنوع تولید می شود و هر کدام زیبایی خاص خود را دارند؟

پاسخم را چند سال بعد در یزد گرفتم! در نمایشگاه خانه ریاضیات یزد برای اولین بار با اصول هوزیتا آشنا شدم و متوجه شدم که 7 اصل پایه برای تا زدن کاغذ وجود دارد که موجب پدیداری این اشکال می شود.

هوزیتا کوشید تا اوریگامی را در آموزش هندسه به کار ببرد و امروزه اریگامی به یکی از شاخه های بسیار مهم ریاضیات کاربردی تبدیل شده است.

در پزشکی، برخی بیماری ها ناشی از تا خوردن های غیر استاندارد DNA در بدن می باشد که اریگامی کمک می کند تا با تا زدن مجدد DNA یک بیماری ژنتیکی در نسل بعدی اصلاح شده و یا از وضعیت بد خیم به وضعیت خوش خیم تغییر حالت دهد.

در صنعت اتومیبل سازی، کیسه های هوا (AIRBAG) که در فرمان اتومیبل ها یا موتورسیکلت ها جاسازی می شوند تا در هنگام تصادف مانع از ایجاد آسیب شوند، با کمک اصول اریگامی تا می شوند تا اولاً حداقل جای ممکن را اشغال کنند و ثانیاً در کوتاهترین زمان ممکن باز شوند.

در نجوم، تلسکوپ های فضایی از نوع انکساری که به آینه های بسیار بزرگی احتیاج دارند، آینه را در زمین ساخته و با اصول اریگامی آنها را توسط لولاهای کوچکی تا می زنند تا حداقل جای ممکن را در سفینه اشغال کند و پس از انتقال به محل تلسکوپ، باز کرده و در محل مورد نظر نصب می کنند.

اریگامی، غیر از اشکال بسیار زیبای و شگفت آوری که پدید می آورد، نقشی غیر قابل انکار در تسهیل زندگی بشری، بازی می کند.

 

/ 9 نظر / 113 بازدید
بهانه

من از اصول ریاضیش سر در نمیارم اما کاش چن نمونه از اشکالو میذاشتین شکلاش به دردم می خوره کتابی در این زمینه می تونید معرفی کنید؟

پروانه

سلام[گل] بسیار جالب و خواندنی بود. منتظر مطالب بعدی شما هستم. امیدوارم روز به روز نوشته هاتون زیباتر بشه تا با زیبایی هر چه تمامتر بتونید زیبایی ریاضیات رو نشون بدید. موفق باشید.

پروانه

سلام[گل] بسیار جالب و خواندنی بود. منتظر مطالب بعدی شما هستم. امیدوارم روز به روز نوشته هاتون زیباتر بشه تا با زیبایی هر چه تمامتر بتونید زیبایی ریاضیات رو نشون بدید. موفق باشید.

پروانه

سلام[گل] بسیار جالب و خواندنی بود. منتظر مطالب بعدی شما هستم. امیدوارم روز به روز نوشته هاتون زیباتر بشه تا با زیبایی هر چه تمامتر بتونید زیبایی ریاضیات رو نشون بدید. موفق باشید.

آرزو

سلام خسته نباشید نتونستم کامل بخوونم اما در مورد اریگامی و تا زدن خیلی جالب بود که تو کنفرانس یزد تا زدن تی شرتو در کمتر از سوتی ثانیه یاد گرفتم و هنوز هم از همون روش استفاده می کنم[شوخی]

سمانه

پستت ارزش یه کم دیر رسیدن و داشت[چشمک]

پروانه

وااااااااااااااااااای[تعجب][تعجب][تعجب] خیلی عکساش جالب و زیبا بود. واسه ساختن اینا حتما باید آموزش ببینیم؟ من میخوام خودم از اینا بسازم.میشه؟

مريم

خواهش می کنم مطالب ریاضی وبلاگتون را بیشتر کنید

دانش آموزتان!

مطالب شما بسیار جالب است استاد.[لبخند]